HTML

Párizs, 2011

A Középülettervezési Tanszék nyári tanulmányútja, 2011

Linkblog

Párizs 2011

A Középülettervezési Tanszék 2011-es nyári tanulmányútja.

Párizs 2011

Támogatóink:
- BME Középülettervezési Tanszék;
- A Hazai Korszerű Építészmérnök Képzésért Alapítvány;
- Az Épülettervezés Oktatásáért Alapítvány;

Friss hozzászólások

Címkék

Place de la Concorde - a világ második legrosszabb tere?

2011.07.09. 18:00 mB

Place de la ConcordeJacques-Ange Gabriel 1757

A Concorde tér alábbi (meglehetősen kritikus) ismertetése a Project for Public Spaces honlapról származik - az értékelésük szerint ez a világ második legrosszabb tere.

>> a térképünkön itt.


Nagyobb térképre váltás

Miért nem működik?

A Place de la Concorde Párizs köztereinek legrosszabbika, mivel csak és kizárólag közlekedési célokat szolgál. A város legnagyobb terének elnevezése (jelentése: „A béke tere”) enyhén szólva is ironikus. A története mészárlásokkal tele (több mint 1100 embert fejeztek itt le, további 133-at tapostak agyon), aminek a képe ma is felidéződhet bennünk, ha a Tuileriáktól a Champs Elysées felé a hatalmas forgalmon átmenekülő gyalogostömeget nézzük. A Louvre-tól induló kényelmes sétánk azonnal rémképpé válik, ahogy itt a végtelen aszfaltmezővel találkozunk.

http://1.bp.blogspot.com/_Mq4S1uVPJOo/TMId_v_pgaI/AAAAAAAAYTo/HcwehpEPCpY/s1600/place_de_la_concorde_lunga.jpg

Sehol a világon nincs egy forgalommal ennyire fölöslegesen megterhelt hely mint a Concorde tér – a közlekedést 80%-kal vissza lehetne szorítani, és a hatalmas lyuk helyett Párizs egyik központja alakulhatna itt ki – történelmi hely, egyfajta kapu, közösségi események helyszíne. Nagoyn közel van a város sok fontos emlékműve, igazán kiváló adottságokkal bír amúgy a hely, fontos lenne ezt a hatalmas fiaskót egy élhető, átjárható városi térré alakítani.

A Wikipédia ismertetése:

A Concorde teret a királyi építész, Jacques-Ange Gabriel 1757-ben tervezte meg XV. Lajos francia király lovas szobrának háttereként. Ellentétben Párizs más királyoknak szánt terveivel (place des Victoires, place Dauphine), amelyek zártak voltak, Gabriel csak a tér egyik oldalán emeltetett épületeket, és érintetlenül hagyta a kilátást a Tülériáktól a Champs-Élysées-re egészen a Rond-Point-ig. Két oszlopos épülete - jelenleg a Crillon Szálloda és a Tengerészeti Minisztérium (az utóbbiban Marie Antoinette - Mária Antónia titkos lakosztályt tartott fenn) - tükörképe a folyó túloldalán lévő Nemzetgyűlés homlokzatának. Forradalom alatt Lajos szobrát lerombolták, és a place Louis-XV -et place de la Révulution-ra keresztelték át. A terroruralom alatt 1200 embert végeztek ki itt guillotine-nal, közöttük XVI. Lajos francia királyt, Maximilien de Robespierre-t és Marie Antoinette-et.

I. Lajos Fülöp francia király a tér közepére helyeztetett egy 3300 éves obeliszket, a luxori templom előtt álló obeliszk hasonmását, amelyett 1829-ben adományozott Franciaországnak az egyiptomi alkirály, Mohammed Ali.


Szólj hozzá!

Címkék: köztér barokk újkor

A bejegyzés trackback címe:

https://paris2011.blog.hu/api/trackback/id/tr953050941

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása