HTML

Párizs, 2011

A Középülettervezési Tanszék nyári tanulmányútja, 2011

Linkblog

Párizs 2011

A Középülettervezési Tanszék 2011-es nyári tanulmányútja.

Párizs 2011

Támogatóink:
- BME Középülettervezési Tanszék;
- A Hazai Korszerű Építészmérnök Képzésért Alapítvány;
- Az Épülettervezés Oktatásáért Alapítvány;

Friss hozzászólások

Címkék

Pont Neuf

2011.05.03. 09:00 gBal

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/47/Pont_Neuf_at_Sunset.jpg/250px-Pont_Neuf_at_Sunset.jpgA Pont Neuf (magyarul Új Híd) a legöregebb híd, amely a Szajna folyót keresztezi Párizsban. A híd két különálló részből áll, az egyik része a Cité szigetet (Île de la Cité) köti össze a bal parttal, míg a másik része a szigetet a jobb parttal.

(A Wikipédia cikke nyomán)

>> a térképünkön itt.

Már 1550-ben felmerült itt egy híd létesítése, mert a meglévő Pont Notre-Dame túlterheltté vált, azonban a várható költségek akkor túl magasnak bizonyultak.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e8/Projet_pour_le_Pont-Neuf.jpg/800px-Projet_pour_le_Pont-Neuf.jpg

Baptiste Androuet du Cerceau, Pierre des Illes és Thibault Métezeau már 1578-ban elkészítették a terveket, de a hidat vallásháborúk miatt csak IV. Henrik uralkodása alatt, 1607-ben adták át. Nem alkalmazták a kor itáliai hídépítészetének klasszicizáló újításait, s az Új híd már felépültekor is konzervatívnak hatott a középkort idéző formavilágával és ornamentikájával. Az erőteljes támpillérekkel tagolt masszív kőhíd tizenkét félköríves ívezettel rendelkezik, a legszélesebb hídnyílás eléri a 19,4 métert. A pilléreket toronyszerű tagozatok emelik ki a homlokívek síkjából, s mindkét oldalon szakállas férfifejek groteszk szobrai sorakoznak a híd teljes hosszában.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4a/DSC00679_Ile_de_la_Cite.JPG/800px-DSC00679_Ile_de_la_Cite.JPG

Az Új híd ma is eredeti formájában látható, az eltelt évszázadok egyetlen változtatása a korábban púpos hátú híd pályatestének vízszintessé tétele volt. Mint kora legtöbb hídja a Pont Neuf is római mintát követve, sok rövid boltíves hídrészből áll. IV. Henrik parancsára az Új híd lett az első olyan párizsi híd, amelyre a középkor szokásaival ellentétben nem épülhettek sem lakóházak, sem üzletek. Volt azonban járda, hogy megvédje a gyalogosokat a sártól és lovaktól. A gyalogosan közlekedők félreállhattak a híd bástyáiba, hogy utat engedjenek a tedelmes kocsinak. A döntés, mely szerint a hídon nem épülhettek házak, közvetlenül IV. Henriktől származik, aki azon az alapon hozta meg a tiltást, hogy a házak akadályozni fogják a kilátást a Louvre-ból, amit az uralkodása alatt alaposan kiterjesztett.


A Pont Neuf szerelmesei:

(Les amants du Pont-Neuf [Port.hu], 1991)

Alex fiatal, párizsi hajléktalan a Pont-Neuf hídon szokta meghúzni magát. Egyik reggel egy fiatal nővel ismerkedik meg a hídon. Michele, a fiatal festőnő attól fél, hogy mindkét szemére megvakul, és nem tudja gyakorolni a hivatását, ezért menekül el rendezett polgári életéből. A két fiatal szenvedélyesen egymásba szeret, és extatikus perceket él át a forradalom 200. évfordulóját ünneplő Párizsban. Alex annyira fél, hogy elveszíti a lányt, hogy minden nyomot elpusztít, ami arra utalhat, hogy a szembetegsége gyógyítható. Így akaratlanul egy plakátragasztót is megöl. Alex börtönbe kerül, Michele szemét megoperálják. Évek múlva újra találkoznak a karácsonyi pompájában ragyogó hídon, alattuk úszik az Atalante nevű uszály...

Visszapiszkolódás a gyönyörűbe - a Filmvilág cikke;


Christo becsomagolja a Pont Neuf-öt: - 1985 októberében két hétre, csak a központi útpálya maradt szabadon. Videó itt!

http://www.christojeanneclaude.net/media/major_pontneuf/02.jpg

http://www.christojeanneclaude.net/media/major_pontneuf/10.jpg

Szólj hozzá!

Címkék: film történet híd újkor

A bejegyzés trackback címe:

https://paris2011.blog.hu/api/trackback/id/tr612868492

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása