LAN Architecture, 2011
18e arrondissement, rue Philippe de Girard;
Az új diákszálló Párizs fejlődőben levő La Chapelle negyedében van, a ZAC Pajol nevű, korábbi vasúti területek fejlesztése során létrejött területekhez közel, ahol szociális, kulturális és sportfunkciók kapnak majd helyet. A kerület a haussmanni lakóházak, gyárak és műhelyek meglehetősen heterogén keveréke, városi helyzetek gazdagságával és Párizsban szokatlan változatosságával.
tipp: Páhy Réka | szöveg: ArchDaily | képek (s ott további remekek): LAN Architecture
A diákszálló több épületrészből áll, a tömegek és a kimaradó udvarok a környezettől függően alakulnak ki. Az utcán a hatszintes tömegeket két hasíték vágja át, bejáratot és a függőleges közlekedést biztosítva. A hátsó szárny épületmagasságai a szomszédoktól függően változnak. Középen egy tágas udvar alakul ki, ez a déli épületen a szomszédos udvar folytatásában kialakított repedésen keresztül kap fényt. Az udvarról, az épület szívéből érhetőek el az egyes épületrészek, ez határozza meg a kapcsolatukat. Ez a 15x15-ös tér biztosít napfényt a szobáknak, tekinthető az együttes tüdejének is.
Az udvar és az utca közötti kettősség kialakításának stratégiája az anyagválasztásban is követhető: a homlokzatok az egységesség mutatása helyett felerősítik az általuk határolt terek különböző atmoszféráit. Az utcafronton sötét téglaburkolat van, az udvar körüli homlokzatok pedig faburkolatot kaptak, az ablakok és teraszok előtt árnyékolókkal. A bejárat körüli homlokzatburkolat is faburkolatú, megelőlegezi a belsőt.
Az udvar és az udvari támfalak ugyanazzal a világos anyaggal vannak burkolva, amit jellemzően sportcélokra vagy játszóterekhez használnak. Az anyagválasztást technikai és építészeti okok indokolták. Célunk volt a tartósság, és az épület józan, finoman klasszikus megjelenése.
Az udvar és a közlekedők üres terei maradék tereknek mondhatóak, mondhatnánk hogy a tömegek „melléktermékeként” jöttek létre. Célunk volt ugyanakkor ezeknek a tereknek annyi életlehetőséget és jelentést adni, hogy a lakók élettereihez valódi pluszt jelentsenek. A küldő terek a közösségi terekkel együtt pufferterekként is működnek a privát zónák felé, és nem csupán a közlekedést, de az alapelvekben megfogalmazott elevenséget is szolgálják – a valós használatukat majd a lakók alakítják ki, kedvük szerint.
A kiírás 150 szobát írt elő a hozzájuk tartozó közösségi terekkel, adminisztratív helyiségekkel és gondnoklakással. Háromféle szobatípus van, átlagosan 18 m2-esek, mindegyikhez fürdő és kis főzőfülke tartozik. 10 szoba kifejezetten mozgáskorlátozottaknak készült.
1.) bejárati folyosó 2.) adminisztráció 3.) kukatároló 4.) előtér 5.) mosoda 6.) nyilvános wc 7.) informatika 8.) biciklitároló 9.) gondnoklakás