HTML

Párizs, 2011

A Középülettervezési Tanszék nyári tanulmányútja, 2011

Linkblog

Párizs 2011

A Középülettervezési Tanszék 2011-es nyári tanulmányútja.

Párizs 2011

Támogatóink:
- BME Középülettervezési Tanszék;
- A Hazai Korszerű Építészmérnök Képzésért Alapítvány;
- Az Épülettervezés Oktatásáért Alapítvány;

Friss hozzászólások

Címkék

Csatorna-múzeum

2011.06.22. 20:00 mB

photoA Pont d’Alma mellett találjuk az Eiffel torony oldalán a Musée des Egouts de Parist (csatorna múzeumot). Megközelíthető a 9-es metró Alma-Marceau megállójától gyalog, át a Pont de l’Alma-n. Bebújhatunk a föld alá. Aki olvasta Victor Hugo Nyomorultak című regényét, vagy látta a filmet, bizonyára kíváncsi a valóságra. Kissé büdös – de ezt hamar megszokja az ember.  

>> a térképünkön itt.


források: útikalauz: Párizs arcai; Paris Sewers Museum; pannon-viz.hu;


A föld alatti alagutak képei több világhírű filmből is ismerősek lehetnek. Az 1850-es évek közepén III. Napóleon császár radikális terveket vázolt fel a középkori Párizs átépítésére. A forgalom gyorsítását, az utak szélesítését, a nyomornegyedek felszámolását tűzte ki célul. Rengeteg kacskaringós utca, lepusztult ház, nyomornegyed volt a városban, az utcák mocskosak voltak. III. Napóleon Eugene Hausmannt bízta meg terve kivitelezésével. Párizsból egy modern várost kellett kialakítani. A Párizsra ekkoriban jellemző keskeny utcákban gyakran nyitott csatornák voltak. Csak kevés helyen volt folyóvíz. Ezeknek az utcáknak a többsége csak kőhajításnyira volt a város híres épületeitől. Párizs hatalmas építési területté változott. A nyomornegyedeket lerombolták, és Haussmann terveinek megfelelően hatalmas széles utcákat, sugárutakat építettek. Az építés a föld alatt kezdődött.

A párizsi csatornák történelme mellett technikatörténeti emlékeket is láthatunk, hogyan tartották tisztán a csatornarendszert.

Itt cipelte Jean Valjean a sebesült Mariust 

Ezzel a golyóval tisztították a csatornát.


pannon-viz.hu:

paris chatelet

Ennél a Párizs központjában álló szökőkútnál kezdődött a párizsi csatornahálózat kiépítése. A lejáró természetesen ma is megvan, de a látogatókat már nem itt fogadják. A csatorna jellegzetes kialakítása nyomán az ehhez hasonló keresztmetszetű csatornákat bárhol a világon 'párizsi szelvény' -nek nevezik.

A város utcái alatt végigfutó csatornahálózat pontos térképe a felszíni utcáknak. Minden egyes utcában van legalább egy, de néhol két szennyvízcsatorna is. A föld alatti csatornákban utcatáblákkal jelölik, hol melyik utca alatt vagyunk. Haussmann precizitására jellemző, hogy minden egyes házat a föld alatt is feltüntettek.

paris tarolok

Ahol kereszteződés van a felszínen, ott gyorsfolyású szennyvízfolyam hömpölyög a föld alatt. A szennyvíz szintje egyik pillanatról a másikra drasztikusan megemelkedhet.

paris kiall

A csatornamúzeum termeiben a látogatók bepillantást nyerhetnek a föld alatti világ titkaiba, láthatják a régmúlt és a mai kor csatornatisztító eszközeit.

Szólj hozzá!

Címkék: múzeum infrastruktúra a város haussmann

A bejegyzés trackback címe:

https://paris2011.blog.hu/api/trackback/id/tr932996377

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása